Nasza szkoła 21 czerwca 2017r. oficjalnie przyjęła imię Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.
W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz centralnych, wojewódzkich i oświatowych.

Nie ma silnego państwa, jeżeli nie ma w nim dobrze ukształtowanych ludzi, którzy dzięki wolności, dobrobytowi i demokracji są zdolni zagwarantować własnej ojczyźnie pomyślność. - powiedział podczas uroczystości Antonii Macierewicz, Minister Obrony Narodowej, przypominając, że patron to nie tylko zaszczytny symbol, ale i zobowiązanie.
Będziecie sobą świadczyli o wartościach, które z takim poświęceniem i determinacją starał się przez całe życie realizować prof. Lech Kaczyński - zwrócił się do uczniów i nauczycieli.

Postać wybitnego człowieka, polityka i męża stanu Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, stała się bliska naszym sercom od początku realizacji procedury nadania imienia szkole.
Zapoznając się z jego życiorysem poznaliśmy również ważny fragment najnowszej historii Polski. - powiedziała podczas uroczystości Elżbieta Przybył - Dyrektor Szkoły.

Podczas uroczystości poseł na Sejm RP Anna Milczanowska odczytała list Jarosława Kaczyńskiego, w którym prezes PiS dziękował społeczności szkolnej za piękny gest pamięci o swoim bracie śp. Lechu Kaczyńskim.
Gratulacje na ręce dyrektora szkoły Elżbiety Przybył złożyli także m.in. Zbigniew Rau - Wojewoda Łódzki, Grzegorz Wierzchowski - Kurator Oświaty oraz Roman Drozdek - Wójt Gminy Wola Krzysztoporska.

Podczas uroczystości odsłonięto obelisk poświęcony pamięci prezydenta RP oraz portret śp. Lecha Kaczyńskiego.
Uczniowie szkoły przygotowali prezentację przypominającą życiorys swojego patrona – nie tylko jako męża stanu, ale ukazującą także jego dzieciństwo, życie prywatne i rodzinne.
Uroczystości w gmachu szkoły poprzedziła msza św. celebrowana przez ks. biskupa pomocniczego Archidiecezji Łódzkiej Ireneusza Pękalskiego, podczas której poświęcony został sztandar szkoły.

Prezydent RP Lech Kaczyński naszym patronem

Rada Gminy w Woli Krzysztoporskiej 7 lutego 2017r. podjęła uchwałę o nadaniu Szkole Podstawowej w Bujnach imienia „Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego”.
Wybór patrona szkoły poprzedzony był kilkumiesięczną procedurą wyłaniania kandydatów i wyborami na terenie placówki.

Szkoła Podstawowa w Bujnach odczuwała brak patrona, który byłby autorytetem dla uczniów, stanowiłby dla nich wzór, wokół którego skupiałaby się praca wychowawcza szkoły, zgodna z jej misją oraz wizją rozwoju.

Szkolny Program Wychowawczy podkreśla, iż proces wychowawczy realizowany w Szkole Podstawowej w Bujnach zapewnia wszechstronny rozwój uczniów ukierunkowany na dobro, prawdę, piękno, pracę, samodoskonalenie się, odpowiedzialność, sprawiedliwość, uczciwość, tolerancję, umiejętność dialogu, aktywność, twórcze działanie i dostrzeganie potrzeb innego człowieka.
Do wypracowania takich cech szkoła powinna dążyć i takie cechy były przez nas poszukiwane u potencjalnego patrona.

Każdy z nas szuka dla siebie mistrza, którego chciałby w życiu naśladować.
Potrzebujemy osób, które swoim życiem pokażą nam, że możliwe jest osiągnięcie pewnych zamierzonych celów, pomimo że mogą się one wydawać nam trudne czy wręcz nierealne.
Takie przykłady tym bardziej są potrzebne dzieciom i ludziom młodym, wchodzącym w dorosłe życie.
Czas spędzony w szkole to nie tylko okres, w którym uczniowie powinni zdobyć określoną wiedzę, to także czas, w którym uczą się dokonywać wyborów, zastanowić się, jakie cele warto sobie w życiu stawić, jakimi zasadami warto się kierować?
Potrzeba więc autorytetów, przykładów, wzorów.

Słowa uczą, przykłady pociągają.

Prezydent Lech Kaczyński jest właśnie osobą, którego życie godne jest naśladowania.
W naszej opinii to właśnie on prezentował wszystkie cechy pożądane u potencjalnego naszej patrona szkoły.
Świat znał go, jako wybitnego polityka, a jego śmierć dobitnie świadczy o poświęceniu, oddaniu i poszanowaniu dla idei patriotyzmu.
Lech Kaczyński zginął w katastrofie smoleńskiej, pełniąc urząd prezydenta Polski.
Prezydent Lech Kaczyński to jedna z najważniejszych postaci w najnowszej historii Polski – Prezydent Rzeczypospolitej, prezes NIK, prezydent Warszawy, Minister Sprawiedliwości i działacz opozycji w okresie PRL.