Lech Kaczyński urodził się w 1949 roku w Warszawie.
Choć jego młodość związana była z Warszawą, gdzie ukończył studia prawnicze, to jednak większą część dorosłego życia spędził w Gdańsku.
Ożenił się z Marią z domu Mackiewicz.
Z ich związku urodziła się córka – Marta Kaczyńska.
Na Uniwersytecie Gdańskim Lech Kaczyński pracował i zdobył najpierw tytuł doktora, a następnie profesora.
Od 1999 roku pracował na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Lech Kaczyński był specjalistą w zakresie prawa pracy.
W latach 70-tych współpracował z KOR, doradzał pierwszej "Solidarności", prowadził szkolenia z zakresu prawa pracy dla robotników.
Został delegatem gdańskiej "Solidarności" na pierwszy krajowy Zjazd Delegatów.
W okresie stanu wojennego Lech Kaczyński został internowany.
Przebywał w Strzebielinku do 15 października 1982 roku.
W czasie strajków w 1988 roku doradzał robotnikom ze Stoczni Gdańskiej.
Choć Lech Kaczyński nie uczestniczył bezpośrednio w obradach Okrągłego Stołu, to jednak pracował w zespole ds. pluralizmu związkowego, który został powołany w związku z rozmowami z 1989 roku.
Lech Kaczyński był posłem i senatorem I kadencji, pracował w kancelarii prezydenta Lecha Wałęsy.
W latach 1992-1995 Lech Kaczyński był prezesem Najwyższej Izby Kontroli.
W rządzie Jerzego Buzka Lech Kaczyński pełnił funkcję ministra sprawiedliwości i prokuratura generalnego.
Lech Kaczyński był współzałożycielem i prezesem PiS w latach 2001-2003, a w latach 2002-2005 pełnił funkcję prezydenta Warszawy.
Pod jego rządami otworzono Muzeum Powstania Warszawskiego, powstały wydziały obsługi mieszkańców, zatwierdzono projekt Centrum Nauki Kopernik.
Lech Kaczyński wygrał wybory prezydenckie w 2005 roku.
Jako prezydent, Lech Kaczyński prowadził zdecydowaną politykę względem Rosji, popierał prozachodni kurs Ukrainy i Gruzji.
Podczas wojny w Osetii Południowej zorganizował koalicję prezydentów i szefów rządów sąsiadów Polski, którzy wspólnie udali się do Gruzji, wyrażając swój sprzeciw wobec działań Rosji.
W 2009 r., przekonany apelem przedstawicieli akcji „Ratuj Maluchy” zawetował zmiany w ustawie oświatowej, nie dopuszczając do obowiązku szkolnego sześciolatków.
Dobro najmłodszych i ich rodzin zawsze stanowiło dla Lecha Kaczyńskiego szczególną wartość.
Opowiadał się on za umocnieniem praw rodziny, polepszania ich sytuacji ekonomicznej i ułatwiania rozwoju.
W 2007 roku Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dzięki której została wprowadzona ulga na dzieci.
W tym samym roku przywrócił Fundusz Alimentacyjny.
W 2009 r. wprowadził nowelizację kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która była efektem m.in. zorganizowanych przez Prezydenta debat na temat roli ojca w procesie wychowywania dzieci oraz podniesienia jakości i skuteczności orzecznictwa sądów rodzinnych.
Jako wielki miłośnik zwierząt, nie zapomniał o swoich czworonożnych przyjaciołach – w 2009 r. Prezydent powołał pełnomocnika do spraw ochrony zwierząt – w tym celu stworzył nową funkcję w Kancelarii.
10 kwietnia 2010 roku Lech Kaczyński stanął na czele delegacji lecącej do Smoleńska na obchody 70 rocznicy mordu w Katyniu.
W wyniku katastrofy samolotu Tu-154M Lech Kaczyński zginął tragiczną śmiercią.
Ciało Prezydenta przewieziono do Polski i złożono w bazylice archikatedralnej w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów na Wawelu.
Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 r. odebrała Polsce nie tylko Prezydenta, ale przede wszystkim osobę, dla której dobro kraju było wartością nadrzędną.
Nazywany przez innych patriotą, Lech Kaczyński sam o sobie zwykł mówić, że jest „chory na państwo”.