2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Tego dnia rozpoczynają się również obchody Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu, stawiającego sobie za cel zwiększanie wiedzy społeczeństwa na temat problemów osób z tym zaburzeniem i ich rodzin.

Osoby ze spektrum autyzmu żyją wokół nas. Według Światowej Organizacji Zdrowia autyzm zdarza się średnio raz na 100 urodzeń, co oznacza, że w Polsce żyje około 400 tysięcy takich osób. 

Jego celem jest podnoszenie świadomości ludzi na temat zaburzeń związanych ze spektrum Autyzmu. Autyzm polega na odizolowaniu się człowieka od świata zewnętrznego, a także ograniczeniu wymiany informacji pomiędzy osobą cierpiącą na tego typu zaburzenie, a środowiskiem zewnętrznym. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat zaburzeń z tego zakresu.
Autyzm określany jest jako całościowe zaburzenie rozwoju okresu wczesnodziecięcego, charakteryzujące się upośledzeniem w interakcji społecznej, deficytami w komunikacji np. opóźnienie w rozwoju mowy lub jej brak, ograniczonymi albo uporczywymi zachowaniami i zainteresowaniami, dotyczącymi szczególnie obiektów w najbliższym otoczeniu. Ze względu na zakres symptomów, ten stan nazywany jest zaburzeniem ze spektrum autyzmu (ASD).

Grafika o cechach autyzmu

Bajka dla najmłodszych poruszająca temat autyzmu:

Jaś i niebieskie motyle

Świat widziamy przez osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu:

Świat oczami dziecka ze spektrum autyzmu

Autyzm (Zespół Aspergera) #Wiem co czujesz!