Od 1988 roku dzień 1 grudnia jest obchodzony jako Światowy Dzień AIDS.
O potrzebie ustanowienia Światowego Dnia AIDS po raz pierwszy mówili w sierpniu 1987 r. James W. Bunn  Thomas Netter, pracownicy Globalnego Programu ds. AIDS w Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Genewie. Swoją ideę przedstawili dr. Jonathanowi Mann, ówczesnemu dyrektorowi Globalnego Programu ds. AIDS (obecnie UNAIDS). Pierwszy raz Światowy Dzień AIDS obchodzony był 1 grudnia 1988.  

Jego celem jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie. Aby ten wyjątkowy dzień co roku był sukcesem, nad jego koncepcją przez cały rok pracuje wielu ludzi.

Od 12 lat z okazji 1 grudnia na całym świecie przeprowadzana jest kampania, mająca za zadanie zwrócenie oczu całego świata na problem HIV/AIDS. Kampania odbywa się zawsze pod parasolowym hasłem „Zatrzymać AIDS. Dotrzymać obietnicy.”, ale dodatkowo co roku zmienia się jej szczególne przesłanie, mające na celu zwrócenie uwagi światowej społeczności na różne aspekty epidemii.

Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: WYBIERZ DROGĘ PRAW. TAKE THE RIGHTS PATH (gra słów w języku angielskim: RIGHT - dobry, prawidłowy lub prawo, czyli podążaj dobrą drogą, ścieżką praw - w domyśle - osób szczególnie podatnych na ryzyko zakażenia).

Czy wiesz, że...?

Zarówno wirus jak i choroba określane są często razem jako HIV/AIDS. U ludzi zakażonych HIV może się w kosekwencji rozwinąć AIDS. Rozwój innych zakażeń u pacjenta z AIDS jest bardzo niebezpieczny i może zakończyć się śmiercią.

Według badań poczatki HIV sięgają XIX lub początku XX  wieku. Pierwszy przypadek zakażenia wirusem HIV odnotowano w środkowo-południowej Afryce. AIDS i jego przyczyna - HIV, zostały po raz pierwszy odkryte i opisane w 1981 roku.

Wirus HIV znajduje się w płynach ustrojowych osoby zakażonej (np.: krew i mleko). HIV przenoszony jest z jednej osoby na drugą poprzez krew i kontakty seksualne. Ponadto u kobiet w ciąży zakażonych wirusem HIV może on być przenoszony do organizmu dziecka, w czasie porodu lub podczas karmienia piersią.

W Polsce pierwszy przypadek HIV został zdiagnozowany w 1985 roku, a pierwsze zachorowanie na AIDS rok póżniej.

Nie sam wirus zabija, ale choroby, które rozwijają sie w wyniku osłabienia reakcji immunologicznej organizmu.

 

 Aids - Co warto wiedzieć o chorobie?